3 hónapos
2010.08.24. 16:57
Intenzív növekedési szakasz- a baba éhesebb, követelőzőbb. Ha van elegendő tejünk, kizárólag szoptassunk. A tea csersavtartalma akadályozza a táplálék optimális felszívódását a bélből, a gyümölcs vastartalma ebben az életszakaszban nem hasznosul megfelelően, sőt akadályozza az anyatej laktoferrin nevű fehérjéjének felszívódását, kiegészítő vitaminokra sincs még szüksége.
Kitartóan figyeli a kezét, egyik kezével ügyetlenül közelít a szemügyre vett tárgyhoz. Tanulja a távolság becslését. A felfüggesztett tárgyakhoz felnyúl, mozgásba hozza őket. Látja, amint cselekvése eredményeként mozognak. A feje fölött lévő tárgyat azonnal észreveszi.
Ha beszélünk hozzá ránk mosolyog, kacagó, gügyögő, sikongató, gurgulázó hangokat ad, jelét adja, hogy minden érdekli, ami körülötte van. Elkezdik zavarni a külvilág zajai.
Gőgicsélése egyszótagú, egy nyílt magánhangzóval. Első kiejtett mássalhangzói: p, b, m. Nem tudatosan, de mondja "maa", "paa". Szívesen "beszélget", amikor egymagában nézelődik, néha folyamatosan akár percekig is. Rengeteg hangzót ki tud ejteni, olyanokat is, amelyek nem tartoznak az anyanyelv hangkészletébe, amelyeket később az idegen nyelvek tanulásával csak nagy nehézségek árán vagyunk képesek elsajátítani.
Sír, amikor egyedül marad. Ha idegent lát, sugárzó arckifejezése egy pillanat alatt kitörő sírásba csaphat át, ha az túl hirtelen közeledik, megsérti az "intim szférát" / kb. 20-30 cm /.
Lábait kinyújtva tartja, gyakran terpeszti, fejét is tudja tartani, keze is ki van nyújtva.Ha felhúzzuk ülésbe, fejét testével egy vonalban képes tartani, ha a levegőben tartják és talpa a talajhoz ér, lépegető mozdulatokat próbál tenni emelgetés közben.
Mindent megérint, amit lát, mielőtt keze odaér a tárgyhoz, megpróbálja ökölbe szorítani a kezét. Egy kézzel fog a másikat egyensúlyozásra használja. Ha megérint egy tárgyat, de az kilendül, és nem tudja megfogni dühös lesz, mert alig várja, hogy megragadhassa. A tárgyakat ne függesszük, erősítsük a kiságy rácsaira. Amikor nyújtjuk a tárgyat, várjuk meg amíg megérinti, csak azután engedjük el. Mindig csak egyféle játékot adjunk a kezébe. A túl sok játék zavarja a tárgy tanulmányozásában.
Hátról oldalra fordul, hason, alkarjára támaszkodva, mellkasát kinyújtva, fejét ellöki a matractól.A reflexeket felváltják a baba tudatos mozdulatai.
Átalussza az éjszakát.
Megszűnik a hasfájása, mivel emésztőrendszere átállt az aktív táplálékfelvételre.
Bébiúszásra vihetjük. Hatására babánk ízületei lazábbá és mozgékonyabbá válnak, nő az izomerő. Elkezdhetjük a babatornát kezdetben 5, majd fokozatosan növelve az időtartamot, 20 percig. Ha nyugtalanná válik és elfordítja a fejét, fejezzük be a foglalkozást. Ha egy mozdulat nem tetszik neki, ne erőltessük. Kerüljük a hirtelen, gyors mozdulatokat / megijed és görcsössé válik /.
Evés közben már többet nézelődik, anyját bűvölendő, időnként megszakítja a szopást. Alábbhagy a fokozott szopási igénye / nem az éhség csillapítására szolgáló /.
Megkapja a második kötelező védőoltást / Di-Per-Te - diftéria vagy torokgyík, szamárköhögés, tetanusz vagy merevgörcs, IPV - gyermekbénulás ellen /. A Di-Per-Te beadását követheti 1-2 napig tartó láz, rossz közérzet, az oltás helyének fájdalmassága, duzzanata. Az oltást követő 1-2 órában, még tünetek kialakulása előtt érdemes lázcsillapítót adni, az oltás helyét borogatni. A gyermekbénulás elleni oltás után pedig lazább lehet a széklet.
Játékai: jól tisztítható, könnyen megfogható, hangot adó tárgyak / pl. csörgő, gumiállatka, színes karikák és fagolyók, amik olyan szépen. csattognak, ha összeütődnek. Az ágy fölé feszített fonalra fűzzük őket, időnként ellenőrizzük a biztonságos felerősítést /. Izmai még nem elég erősek, ezért hamar leejti. Puha, színes kendő / mindig más-más anyagból készültet tegyünk a keze ügyébe, hogy tapasztalatot szerezzen a különböző érzetekről. Elképzelhető, hogy kiválasztja majd magának azt, amelyiket a legkellemesebb tapintásúnak talált, s ezután már tudatosan ezzel foga a legtöbbet játszani /, mosható rongylabda, kelj fel Jancsi, csengő, csiklandozás, dögönyözés, hoppá, magasban hintáztatás, ritmikus mondókák, altatódalok.
|