9 hónapos
2010.08.24. 17:06
Nagyon jól érzi magát ülő helyzetben, felsőtestét elfordítja és előrehajol, hogy valamit felvegyen anélkül, hogy elvesztené egyensúlyát. Mászása célirányosabb. A kéz mozgása viszonylag kifinomult, belenyúl a lukakba is. Követi a mutatóujjal kijelölt irányt, odanéz arra, amire felhívjuk a figyelmét. Buzgón mutogatni kezd, rájön, hogy így a legkülönbözőbb holmikat is meg tudja szerezni.
egyre gyakrabban próbálgatja saját akaratát, és ez időnként helyes reakciók kíséretében nyilvánul meg. Állandóan csacsog, próbál különbséget tenni megnyilvánulásainak hangereje között.
A környezetben lévő összes dolgot fel akarja fedezni. Tökélyre viszi a hipp-hopp eltűnést, miközben valamely vérpezsdítő új inger nyomába ered. Tegyük gyermekbiztossá a lakást / lakásunk veszélyforrásaitól függően érdemes beszerezni a következőket: biztonsági rács, sütőajtó védőrács, tűzhely platniját lekerítő védőkeret, sütő ajtajának nyitását gátló eszköz, zárófedél videóhoz, konnektorba szerelhető biztonsági dugó, hűtőszekrény zárszerkezet, mágneszáras bútorokra szerelhető műanyag retesz, fiókra ütköző, amely nem engedi a teljes kihúzást, sarokra/élekre pattintható legömbölyített betét, WC-ülésdeszka rögzítésére szolgáló műanyag patentfül, nyitott ajtóra/ablakra határoló, hogy a mozgó szárny ne tudja fejbecsapni vagy becsípni a kezét a véletlen becsapódáskor, kétoldalas ragasztócsík a csúszós szőnyegek rögzítésére, csúszásgátló gumi a fürdőkádba /. Minél körültekintőbben alakítjuk ki a kicsi körüli környezetet, annál nagyobb szabadságot biztosíthatunk számára, hiszen nem kell állandóan a nyomában lenni. Nem kell minden eséstől óvnunk, ezzel hasznos tapasztalattól fosztanánk meg, de a súlyosabb balesetek csak állandó felügyelettel védhetők ki. Ha mindenhová követjük, nehogy beverje a fejét, vagy mindannyiszor ájuldozunk, mikor elesik, ő is szorongani kezd és elveszti az önbizalmát. A mozgástanulás természetes folyamatába se avatkozzunk bele, ne tanítgassuk, ne siettessük, amikor idegpályái, izmai, agysejtjei felkészültek az adott feladatra, akkor úgyis magától fogja végrehajtani őket. Teljes súlyával ránehezedik lábfejére, de egyensúlyozni még nem képes magát /testsúlya nagy részét azért még tartsuk mi/.
Kifejezést ad akaratának /pl. megfogja a kezünket, mert nem szereti, ha az arcát mossuk/.
Elmerülten nézi a játékot, forgatja a kezében, hogy alaposabban szemügyre vegye. A tárgyak megérintése, kézbevétele, kiismerése a névadás nélkülözhetetlen lépcsőfoka /18 hónapos korig/. Ha letakarunk valamit tudja, hogy ha felemeli a ruhát, megtalálja alatta a tárgyat. Beszéde csiszolódik, bonyolultabbá válik, kezdi összekapcsolni az ismert szótagokat, mondatszerűen fűzi össze őket. Amikor elkezd ezen a halandzsa-nyelven beszélni tudjuk, hogy hamarosan megszólal. Utánozza a felnőtt beszéd emelkedő és ereszkedő hanglejtését.
Elérkezett a babák egymás iránti érdeklődésének első állomása: mosoly, egymás megérintése.
Kibújnak a felső szélső metszőfogak /13 hónapos korig/.
Szenvedélyesen ragaszkodhat valamely biztonságérzetet nyújtó tárgyhoz - a gyermekkor végéig bármikor /pl. kendő, textilpelenka, plüssállat stb/. Ha soha el nem ereszti, intő jel, biztonságkeresésének foka meghaladja a normálist.
Felfogja, hogy a tárgyak tőle függetlenül is léteznek, akár látja őket, akár nem - valahol mindig vannak. Az önálló helyváltoztatással meglazulnak az anyai testhez fűződő kötelékek. Enyhe félelmén képes úrrá lenni, ne rohanjunk minden sírásra, ha nincs baja, rövid időn belül abbahagyja. Ha túl gyorsan mellette termünk, nem tudja kifejleszteni tűrőképességét. Már előfordulnak rémálmok, ún. pánikrohamok is /amikor éjszaka rémülten sírva felriad, olyan benyomást kelt, mint aki nem is ébredt fel igazán/. Ilyenkor nyugtassuk, simogassuk az ágyában. Ringatni csak akkor tanácsos, ha nagyon izgatott állapotba kerül.
játékai: képeskönyv lapozgatása /házilagos megoldás: fotóalbumba régen megírt mesefigurás vagy állatos képeslapokat teszünk, időnként cseréljük a képeket/, ujj-játékok, mondókák, ciróka-maróka, tapsikolás, bújócska, testének felfedezése.
|