Cikkért köszönet a CsaládiNet-nek! :)
Ha ez az idei igen csak szélsőséges nyári időjárás engedi, menjünk a gyerekekkel nagyokat sétálni, játszótérre játszani!
Séta közben jó szórakozás lehet a különböző hangokra figyelni. Még indulás előtt, otthon rajzoljunk egy táblázatot! A sorokba kis rajzokkal ábrázoljuk azokat a hangokat, amikre vadászni fogunk. Például szirénázás, dudálás, kutyaugatás, madárcsicsergés, cipőkopogás, repülő hangja, fagylaltos autó zenéje… Az egyes sorok mellett hagyjunk helyet, ahol a gyerekek megjelölhetik egy tollal, vagy egy matricával, hogy melyik hangokat sikerült meghallaniuk! Ez a játék nagyon jól jöhet, ha gyermekünknek nincs kedve elindulni otthonról, mert egyáltalán nem lelkesíti, hogy piacra, vagy postára kell mennünk!
Séta közben, vagy a játszótéren agyerekek nemcsak hangokat szeretnek gyűjtögetni, hanem mindenféle kincset: kavicsokat, botokat, homokot, amiket aztán természetesen haza is akarnak hurcolni. Biztosan minden szülő ért már úgy haza gyermekével sétából, hogy több kiló kaviccsal, és egyéb kinccsel lett nehezebb a babakocsi, vagy a táska. Ha már egyszer kénytelenek voltunk hazacipelni ezt a sok-sok kincset, hát játsszunk velük! Először is adjunk a gyerekeknek egy tálkába langyos, szappanos vizet és körömkefét, aztán kérjük meg őket, hogy sikálják tisztára a kavicsokat, majd rakják ki a napra megszáradni. Ha szárazak a kavicsok, fessük be őket sűrű temperával! Kisebb gyerekek szép tarka-barkára festhetik, a nagyobbak már figurákkal is díszíthetik. Ha megszáradt a festék, kenjük át decoupage lakkal, hogy tartósabb legyen a gyerekek műve. A szép, színes kavicsokkal aztán sok mindent játszhatunk: például kincskeresőset. Előzzük meg a gyerekeket a homokozóban, és megérkezésük előtt a befestett kavicsokat dugjuk el a homokban. Adjunk minden gyereknek egy lapátot, egy szitát, és egy vödröt, és kezdődhet a kincsvadászat! Ha van saját homokozónk otthon, ott csináljuk, ha nem, akkor a játszótéren jelöljünk ki egy területet a homokozóban, ahová elrejtjük a kincseket, és vigyünk bőven kavicsot, mert biztosan jó pár kis kincskereső csatlakozik majd hozzánk.
Ha gyermekünk egy kis üvegben, vagy zacskóban homokot is hazacipeltetett velünk, azt is hasznosítsuk otthon! Készíthetünk például egy szép képet egy homokvárról. Kenjük be ragasztóval a papíron azt a részt, ahová a homokvárat szeretnénk tenni. Kérjük meg a gyerekeket, hogy szórjanak rá homokot. A felesleget rázogassuk le. Végül erős ragasztóval (ragasztópisztollyal) ragaszthatunk rá kavicsokat, kagylókat, csigákat, zászlót. Persze bármi mást is rajzolhatunk a homokkal.
Ha elered a langyos, nyári eső, akkor sem kell feltétlenül otthon kivárnunk a zápor végét. Húzzunk magunkra és a gyerekekre esőkabátot, gumicsizmát, és már indulhatunk is egy kis esőgyűjtő sétára. Vigyünk magunkkal egy-egy műanyag poharat, és mindenki próbáljon minél több esőt összegyűjteni a pohárba.
A legtöbb gyerek nagyon szeret vízzel játszani, vizet öntögetni. Ez persze jó nagy felfordulással és hatalmas tócsákkal jár. A lakásban bosszantó, és a csúszás miatt veszélyes is lehet a pacsázás, de ha végre szép az idő, lehet az erkélyen, a kertben is vizezni, vízzel játszani! Engedjük meg a gyerekeknek, hogy kedvükre kísérletezgessenek a vízzel! Készítsünk elő kis műanyag tálkákba vizet, kicsi szűrőt, tölcsért, műanyag flakonokat, kiskanalakat, befőttesüveget, és hagyjuk hadd öntögessenek a gyerekek kedvükre. Rajzolhatunk a befőttesüvegre alkoholos filccel egy csíkot. Kérjük meg a gyerekeket, hogy próbálják meg a műanyag flakonból a tölcsér segítségével a befőttesüvegbe tölteni a vizet, de pontosan a csíkig.
Feldarabolhatunk kicsi kockákra egy mosogatószivacsot, amit a gyerekek a szűrőkanál segítségével kipecázhatnak a vízből. A kipecázott szivacsdarabkákat fokhagymaprés segítségével kifacsarhatják. A tál víz mellé odakészíthetünk néhány apró tárgyat: parafa dugót, kisautót, csavart, ruhacsipeszt… A gyerekeknek előbb meg kell tippelniük, hogy melyik fog elsüllyedni, és melyik fog a víz tetején úszni. Tippelés után kipróbálhatják, hogy jól gondolták-e. Ha adunk nekik egy kis sót, cukrot is, akkor megfigyelhetik azt is, hogyan oldódnak fel a vízben. |